Urządzenia

Czujnik gazu dla bezpieczeństwa

Z gazem nie ma żartów. Może brzmi to banalnie, ale substancja ta jest w stanie zrobić bardzo wielkie spustoszenie w przypadku niekontrolowanego wycieku. A o to nietrudno, bowiem nawet przypadkowo można pozostawić w domowej kuchence gazowej odkręcony kurek, przez który gaz będzie swobodnie wyciekał. Jako cięższy od powietrza gromadzi się przy podłodze, przez co może być niewyczuwalny ludzki nosem nawet przez dłuższy czas. Dlatego też warto stosować czujniki gazu.

Czujniki gazu zabezpieczają przed wyciekiem

Zasada działania, na jakiej opiera się czujnik gazu jest bardzo prosta. Wewnątrz urządzenia zamontowany jest układ analizujący skład powietrza. Pojawienie się nawet niewielkiej ilości gazu w składzie powietrza powoduje uruchomienie się alarmu dźwiękowego, który w intensywny sposób poinformuje domowników o obecności gazu w powietrzu. Nie warto wtedy zwlekać, lecz niezwłocznie sprawdzić skąd wydobywa się gaz.

Ryzyko jego wycieku dotyczy bowiem nie tylko kuchenek gazowych lecz również kotłów gazowych, coraz częściej wykorzystywanych do ogrzewania domów i innych budynków. Czujnik gazu powinien więc znaleźć się w każdym pomieszczeniu, gdzie potencjalnie może dojść do rozszczelnienia się instalacji.

Niedrogi zakup o dużej wartości

Standardowy czujnik gazu kosztuje w granicach kilkuset złotych, warto jednakże ponieść ten wydatek, nawet jeśli wydaje się, że w danym mieszkaniu raczej nie dojdzie do wycieku. Nie sposób bowiem przewidzieć wszystkich sytuacji, a czujnik w każdym momencie poinformuje o zawartości gazu w powietrzu.