Obrazy

Czym jest i do czego służy antyrama?

Dekorowanie ścian istnieje w naszej kulturze od dawien dawna. Zaczęło się od malowania na nich rysunków, które ewoluowały w bardzo zaawansowane feski, aby potem zastąpić je wieszanymi obrazami w ramach, które teraz zastępowane są przez antyramy. Jednak czym właściwie jest ona jest i do czego dokładnie służy?

Czym jest antyrama?

Każdy, kto choć raz widział obraz, ten wie, że włożony i zabezpieczony jest on ramą obrazową. Jej zadaniem jest zabezpieczenie obrazu i jego piękne wyeksponowanie na ścianie.

Niestety ramy mają to do siebie, że po pierwsze są bardzo drogie, a po drugie zajmują bardzo wiele miejsca. Właśnie dlatego powstała antyrama – Galeria Plakatów, czyli oprawa na obraz składająca się jedynie z płyty, na którą nakłada się dzieło, jednak bez zewnętrznej ramy. Stąd właśnie nazwa antyrama.

Spód antyramy zwykle jest zwyczajną płytą pilśniowa, a jej górną i widoczną powierzchnią jest szkło, lub najczęściej po prostu płyta wykonana z pleksi.

Do czego służą antyramy?

Zastosowanie antyram jest niezwykle szerokie. Podstawowym jest oczywiście umieszczanie w nich oryginalnych dzieł malarskich, bądź też reprodukcji światowej sławy obrazów.

Nowoczesne podejście do antyramy nieco się jednak od tego różni. Według niego w antyramie znaleźć się powinien przede wszystkich plakat filmowy, najlepiej pochodzący z jakiejś kultowej pozycji kinowej. Równie polecane jest umieszczanie w antyramach postaci z gier komputerowych lub motywacyjnych haseł. Na ogół w nowoczesnym wnętrzu, w którym znajdują się antyramy, powinno się w nich znajdować możliwie najwięcej nawiązań do popkultury, ponieważ taki właśnie jest ich obecnie sens istnienia i ubogacania współczesnych wnętrz mieszkalnych.

Antyrama dzięki temu stała się doskonałym sposobem na spersonalizowanie i bardzo mocne podkreśleni osobności danego wnętrza, które korelować może z osobowością osoby w nim mieszkającej.