Akcesoria

Dywan do pokoju dziecięcego – jaki wybrać?

Dzieci mnóstwo czasu spędzają bawiąc się na podłodze. Ważne jest, aby w trakcie zabawy czuły się jak najbardziej komfortowo. A nie ma nic przyjemniejszego niż budowanie z klocków na mięciutkim, kolorowym dywanie. Od najwcześniejszych lat, dywan jest nieocenionym sprzymierzeńcem każdego rodzica, ponieważ amortyzuje wszelkie upadki stawiającego pierwsze kroki malucha.

Posiadanie dywanu w pokoju dziecięcym jest korzystne nie tylko dla nas ale nawet dla naszych sąsiadów, ponieważ dywan skutecznie tłumi odgłosy biegania po pokoju. 

Jakie cechy powinien mieć dywan dla dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się, czy dywan do pokoju dziecięcego to rzeczywiście dobry pomysł. Wizja dywanu z powgniatanym jedzeniem i szpecącymi plamami może skutecznie zniechęcić do zakupu. Dlatego w przypadku dywanu do pokoju dziecięcego tak ważne jest, aby był on łatwy do czyszczenia przy użyciu łagodnych detergentów. Wtedy kolorowe farbki ani rozlany jogurt nie będą spędzać nam snu z powiek.

Drugą istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Dywan musi posiadać antypoślizgowy, gumowany spód, tak aby miał dobrą przyczepność do podłoża. Ważnym aspektem jest wspomniany już powyżej komfort. Dużo przyjemniej spędza się czas na dywanie puszystym, pluszowym. Siedząc na nim jest też dużo cieplej, co będzie szczególnie ważne zimą.

Dywan do pokoju dziecięcego- z jakich materiałów?

Do wyboru mamy dywany wełniane, całkowicie naturalne. Są odporne na zabrudzenia i bardzo ciepłe. Ich minusem jest wysoka cena oraz to, że nie są odpowiednie dla alergików. W przypadku alergii, lepiej kupić dywan polipropylenowy. Działa antystatycznie, do tego jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie jest łatwopalny. Minusem może być jego grubość i brak miękkości. Podobne właściwości będzie miał dywan z poliamidu. Jest antybakteryjny i łatwo go wyczyścić. Jego wadą może być podatność na elektryzowanie. W praktyce, ze względu na swoje właściwości, najczęściej wybierane są dywany polipropylenowe.