Budowa i Remont

Jakie są największe atuty zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego?

wnętrze mieszkania

Wszystkie osoby mające w planach zakup nieruchomości lub mieszkania zawsze mają dylemat czy lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Według specjalistów rynku nieruchomości zdecydowanie więcej atutów jest po stronie nieruchomości prosto od dewelopera. Jakie są największe zalety mieszkania z rynku pierwotnego?

Nieruchomości z rynku pierwotnego wiążą się z niższymi kwotami transakcji

Warto wiedzieć, że dokonując finansowania zakupu mieszkania kredytem ponosi się różnego rodzaju opłaty bankowe. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że koszt umowy notarialnej jest dzielony na pół między dewelopera i osobę kupującą . Z kolei umowa finalna jest już w 100% pokrywana przez kupujących. Koniecznie należy zaznaczyć, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nie płaci również podatku od czynności cywilno-prawnych tak jak ma to miejsce w przypadku transakcji na rynku wtórnym. Kupujący nie ponosi również prowizji pośrednika nieruchomości.

Mieszkanie z rynku pierwotnego są znacznie wyższej jakości

Deweloper we Wrocławiu (zobacz tutaj) nie wydaje przede wszystkim mieszkań z wadami ukrytymi. Ponadto w nieruchomości z rynku pierwotnego praktycznie wszystkie instalacje są nowe, nie trzeba zatem martwić się ewentualnymi kosztami związanymi z remontem. Rekomendowane jest jednak skorzystanie przy odbiorze z pomocy inspektora budowlanego. Należy również pamiętać, że przy odbiorze zawsze sporządzany jest specjalny protokół, w którym kupujący ma możliwość zgłoszenia wad mieszkania. Terminy, a także tryb rozpatrywania zgłoszonych wad są regulowane przez ustawę deweloperską. Warto wiedzieć, że według przepisów deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni od dnia podpisania wspomnianego protokołu doręczyć nabywcy specjalne oświadczenie o uznaniu albo odmowie wskazanych wad.