Oświetlenie

Lampy UV i ich zastosowanie

Ultrafiolet to promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się ze względu na zakres długości fal i ze względu na skutki działania na organizmy żywe. Promienie ultrafioletowe o różnych długościach fal jest wykorzystywane w lampach UV. 

Lampy ultrafioletowe, to najczęściej lampy kwarcowe. Lampy UV są wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach i miejscach takich jak: szpitale, salony kosmetyczne, laboratoria, solariach, studia fotograficzne, dezynfekcja. 

Dezynfekujące zastosowanie lamp UV

Promienie UV mogą zabić grzyby i bakterie oraz inne substancje chorobotwórcze znajdujące się na przedmiotach, powierzchniach ścian, podłóg, sufitów i w powietrzu. Dla tego lampy ultrafioletowe wykorzystywane są w szpitalach, aby utrzymać sterylność pomieszczeń  chirurgicznych i manipulacyjnych. Promieniowania ultrafioletowego używa się także do dezynfekcji wody pitnej, na basenach czy w domach. Światłem UV można zdezynfekować również powietrze, montując takie lampy w zatłoczonych pomieszczeniach np. na lotniskach. 

Zastosowanie lamp ultrafioletowych w kosmetologii

Lampy UV są wykorzystywane w solarium. Lampy UV są także wykorzystywane przy manikiurze, ich promieniowanie utwardza lakiery hybrydowe i żelowe. 

Lampy UV w szpitalach

Lampy ultrafioletowe są wykorzystywane w szpitalach nie tylko do dezynfekcji, ale również do leczenia, niektórych chorób skóry, stawów, narządów oddechowych, łuszczycy, świądu czy zapaleniu migdałków.