Karnisze

Przytulne zwieńczenie okna – drewniane karnisze

karnisze drewniane zamontowane w sypialni

Dekorowanie wnętrza to praca powolna, często dopracowywana przez długie lata. Kto pragnie mieć wymarzone, przytulne i ciepłe mieszkanie, ten musi zadbać o mnóstwo szczegółów, które – dobrze skomponowane – tworzyć będą świetny efekt. Jednym z nich są karnisze z drewna.

Dlaczego nie metalowe?

karnisze drewniane zamontowane w sypialniTo oczywiście indywidualna decyzja i nie można zaprzeczyć, że metal też może być piękny. Jest też bardziej wytrzymały, dlatego można na nim wieszać cięższe zasłony. Drewno tworzy jednak bardziej przytulne wrażenie, lepiej też pasuje do mniej nowoczesnych pokoi. Należy nadmienić, że takie karnisze zajmują trochę więcej miejsca, niż smukłe stalowe pręty, więc to dobre rozwiązanie dla nieco wyższych wnętrz. Karnisze drewniane warto wyeksponować, gdyż mogą same w sobie stanowić ciekawą ozdobę. Zwłaszcza we wnętrzach w stylu retro czy rustykalnym, jeszcze jeden drewniany element doda sporo uroku.

Wybór drewnianych karniszy

Tutaj przede wszystkim należy mieć na względzie barwy ram okna, podłogi i pozostałych mebli. Zgodnie dobrany odcień nad oknem i na szafie czy biurku tworzy wrażenie harmonii. W takim pomieszczeniu przyjemnie będzie spać lub pracować. Z drugiej strony, kontrastujący z resztą wystroju kolor sprawi, że karnisz będzie bardziej przyciągał wzrok. Może to tworzyć interesujący efekt, zwłaszcza jeżeli dobierze się ozdobne końcówki. Są one najbardziej dekoracyjnym szczegółem. Mogą być proste, często w formie kuli lub grota, lub rzeźbione w niemal dowolne kształty. Istotne jest, żeby nie przesadzić – końcówka karnisza to jednak dodatek, element wykończeniowy, a nie najważniejszy przedmiot w pokoju.

Karnisze drewniane dobrze dopełniają estetykę wnętrza. Nie są wielkim polem do popisu dla sztuki dekoratorskiej, ale stanowią element nieodzowny. Miłośnicy wnętrz klasycznych, z dużą ilością akcentów drewnianych z pewnością zwrócą na nie uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *