Kwiaty i dekoracje

Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wężownicy

Sansewieria, czyli wężownica albo języczki teściowej – https://kwiatydonice.pl/sansewierie jest bardzo popularną rośliną doniczkową. To sukulent liściowy – charakteryzują go grube wypełnione miąższem liście o podłużnym lub nieco zaokrąglonym kształcie. W zależności od odmiany, na liściach dominują dwa odcienie zieleni ułożone w różne wzory. 

Skąd pochodzi sansewieria?

Sansewieria pochodzi z południowej i równikowej Afryki. Roślina pojawia się także w naturalnych warunkach w Azji i wielu krajach arabskich. Do Europy trafiła w XVIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu księciu Raimondo de Sango, który władał miastem San Severo. 

Dziś wężownica uprawiana jest niemalże na całym świecie. Obecnie sklasyfikowana jest w ponad 70 różnych odmianach. W Polsce najpopularniejsze są dwie: gwinejska i cylindryczna.  

Sansewieria – warunki uprawy 

Sansewieria nie jest rośliną wymagającą. Dobrze radzi sobie zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu. Nie potrzebuje też specjalnego nawożenia ani przesadzania do nowej doniczki co roku (wystarczy co trzy lata). W okresie zimowym nawozić nie trzeba jej wcale, podlewanie zaś można ograniczyć do dwóch razy w miesiącu. 

Z uwagi na to, że to sukulent, wężownicy generalnie nie powinno się często podlewać. Co więcej, od nadmiaru wody, szczególnie gdy w doniczce brak drenażu, korzenie mogą zacząć gnić. Dlatego to roślina, która sprawdzi się w domach osób zapominalskich lub takich, które sporo wyjeżdżają. 

Kurz zgromadzony na liściach należy usuwać elektrostatyczną miotełką lub zwykłą szmatką. Liści nie wolno czyścić pod prysznicem, czy przy pomocy mokrej ścierki. Te, które usychają lub zaczynają gnić, należy usuwać tuż przy ziemi. 

Prosta uprawa i brak dużych wymagań sprawiają, że sansewieria często zdobi przestrzeń publiczną: biurowe korytarze, sale bankowe, kawiarnie i strefy wypoczynku w galeriach handlowych. 

Podsumowując, w przypadku roślin takich jak sansewieria pielęgnacja ogranicza się do tego, by od czasu do czasu podlać ją niewielką ilością wody. 

Czy warto uprawiać wężownicę w domu? 

Sansewieria to jedna z tych roślin, którą można traktować jak naturalny oczyszczacz powietrza. Dzięki temu, że emituje ujemne jony, pomaga pozbyć się z powietrza toksyn i innych szkodliwych substancji, które mogą powodować ból głowy albo wzmagać senność. 

To roślina, którą można wstawić do sypialni lub salonu. Bez problemu może także rosnąć w zaciemnionych korytarzach. Z uwagi na to, że nie straszne są jej niższe temperatury, może stać także na klatce schodowej, gdzie zwykle jest chłodniej. 

Sansewieria – choroby 

Wężownica to roślina, która zaczyna chorować dopiero wtedy, gdy jest naprawdę bardzo zaniedbana. Sukulenty świetnie znoszą trudne warunki, które czasem stwarza im człowiek. Łatwo też w ich wypadku cofnąć objawy chorobowe – wystarczy wprowadzenie drobnych zmian w uprawie. 

Sansewieria może cierpieć z powodu nadmiaru wody. Wtedy na liściach pojawiają się brunatne ślady i oznaki gnicia. W takiej sytuacji roślinę najlepiej przesadzić a zmienione chorobowo liście usunąć. 

W sytuacji, gdy liście zaczynają usychać, sansewierię należy postawić w miejscu, w którym jest mniej światła. Trzeba ją też odsunąć od szyby, przy której roślinie może być zbyt gorąco. 

Sansewieria to popularna i niedroga roślina. Sadzonki można kupić już za kilkanaście złotych w marketach ogrodniczych. Większe rośliny można rozmnażać przez podział lub z sadzonek liściowych.