Oświetlenie

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

lampy do salonu

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu. To właśnie w tym pokoju odpoczywamy, przyjmujemy gości czy celebrujemy rodzinne chwile…

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Na początek warto się zastanowić, jakie aktywności wykonujemy właśnie w salonie. Nie da się ukryć, że polskie mieszkania nie należą do zbyt dużych… Dlatego salon bardzo często spełnia różne funkcje. Jest pokojem wypoczynkowym dla wszystkich domowników, gabinetem do pracy, który nocą zmienia się w sypialnię. To całkiem sporo funkcji, jak na jeden pokój. 

Oświetlenie powinno być dopasowane do tego co chcemy robić w swoim salonie. Bardzo często decydujemy się na jedną wisząca lampę i koniec. To spory błąd. Wisząca lampa w trakcie pracy daje zdecydowanie za mało światła. Natomiast wieczorem nie daje nam wrażenia intymności. Dlatego w salonie warto zaplanować kilka różnych punktów świetlnych. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć atmosferę adekwatną do sytuacji.

lampy do salonu

Lampa, żyrandol, może plafon?

Przed tym dylematem staje chyba każdy, kto urządza mieszkanie… Rodzaj oświetlenia jest bardzo ważny. Stojące lampy do salonu (https://macodesign.eu/lampy-do-salonu) mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, jednakże nie jest to najlepsza opcja jeśli w naszym domu mieszkają zwierzaki bądź małe dzieci. W takim przypadku lampa stojąca może być poważnym zagrożeniem.  Dodatkowo lampa może sprawić, że mały salon wyda się bardziej zagracony niż w rzeczywistości. W stosunkowo niewielkim pokoju świetnie sprawdzi się wiszący żyrandol. Nie zajmuje miejsca, dodatkowo może być też ciekawą dekoracją, która przyciąga wzrok wszystkich.  

Plafony to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalizm. Dodatkowo dzięki nim możemy podświetlić poszczególne strefy w pokoju. Na przykład plafony umieszczone w pobliżu telewizora pomogą nam zaaranżować mini salę kinową. 

Jeśli nasz salon pełni również funkcję sypialni, to warto zainstalować w nim źródło przyćmionego światła. W ten sposób stworzymy bardziej intymną atmosferę. Jeśli nie przepadamy za klasycznymi lampkami nocnymi, to możemy postawić na podświetlenie girlandy.